Metrobüs Durakları

Şehrimizin , biz üzerinde yaşadığı topluma son yıllarda verdiği en büyük nimetlerden biri olan Metrobüs…

Aslında yere göğe sığdıramıyorum, bir insanın hayatında bu kadar mı önemli olur? Daha önceki yazımda bu faydalı sistemin bizi daha sıkıntıya sokacağını müjdeledim. Zam olayından bahsediyorum. Ne kadar protesto edilse de bir sonuç alamadığımız bir durum. Madem rahat yolculuk edeceğiz biraz sıkıntı çekelim dedik. Havalar bozdu , kapımızı yağmurlar çaldı. Bir çok semtte istenmeyen sel baskınları oldu. Araçlar yollarda kaldı. Metrobüs , çalıştı durmadı. Durmak yok yola devam ” İnsan Taşıyoruz.” sloganıyla tam gaz devam etti. Ama Metrobüse binebilirsen, önce durağa girmelisiniz. Onun için sular altında kalan merdivenlere ulaşıp , basamaklarında göletler oluşmuş merdivenleri çıkıp , sonra aynı merdivenlerin iniş kısmında düşmeden inerseniz artık durağa gelmiş olursunuz. Diyelim zor bela , çamur, suyu atlattın geçtin,  merdivenlerde düşmedin, o kalabalıkta izdihama uğramadın canın malın zarar görmedi durağa geldiniz , tebrikler… 2. aşama başlıyor durak etabı… Hangi kaldırım mühendisi (bu lafı eskiden dedem söylerdi , argo da  boş gezen insanlar için kullanılan bir tabir , tabi onun zamanında sokaklarda kaldırım mı varmış ) yada bu işi yapan kimse hayatında hiç mi su terazisi görmedi de kaldırıma böyle bir eğim verdi. Durağa düşen su damlaları duraktan aşağı yola akacak durağın ortasına ve üzerine gölet yapacak şekilde olmayacak. Durağın zeminini 20X20 kare taşlarla kapladınız. Taşların altını doldurulmamış taşa basıyorsun diğer ucu şaha kalkıyor , su sıçratıyor. Cambazlık yapıyoruz illa birinin takılıp sakatlanması mı gerekir düzeltme yapılması için. Daha 2 ay önce engeller kaldırılsın diye yürüyüş yapıldı , protestolar yapıldı. Ondan sonra yeni yeni engelli vatandaşlarımız için  asansör çalışmalarına başladınız. Ama oda baştan sağma , aceleyle yapılıyor. Merdivenler minyatür, durak minicik , asansör kutu kadar.. Nasıl olacak bu işler bilemiyorum. Zamana bırakıyorum göreceğiz neler olacak.

Son gördüğüm  şey zincirlikuyu durağında akşam insanların metrobüse binmek için yolun ortalarına kadar çıkması rahatsız ederdi. Hafta başında beni şaşırtan ya birileri yazdıklarımı okuyor ve düzeltme yolunda dediğim , özel güvenlik konmuş ve insanları kaldırımın aşağısına indirmiyor. Sanırım biraz da insan canının kıymetini anladılar dedim. Alkışladım ulaşım a.ş. ‘yi .. iki gün sonra baktım ortalarda güvenlik yok.. Yaptık mı yaptık demek içindi sanırım. İki gün sonra tekrar vardı güvenlikler , bir tutarsızlık var ama bakalım nereye varacak bu işin sonu da.. Şimdilik daha yazacaklarım var ama sonraya bırakıyorum , gözleme devam ediyorum..

“Metrobüs Durakları” için bir yorum

  1. Özer’cigim ne guzel yazmissin ama keske benim de bu yazilanlara karsilik duzeltmelerin olabilecegine dair umudum olsaydi.

    Yine de Istanbul’u seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir