Ne olacak bu metrobüs?

Yurdumun güzel insanı için , bir kıyak yaptı güya  istanbul ulaşım..

metrobüs hattı çekti ilk başta topkapı beşyol arasında. sonra uzattı uzattı uzattı. Bugün avcılardan biniyorsunuz söğütlüçeşme de iniyorsunuz. Peki beraberinde ne gibi sorunlar getirdi.

Duraklarda inen-binen yolcuların bekleyemeyeceği darlıkta duraklar,

Duraklara girmek ve çıkmak için kulllanılan merdiven sıkışıklığı ,

Yolcu kapasitesine yetişemeyen metrobüsler,

Durağın üstünü tam kapatamayan bir yağmur  koruma sistemi  ,

Kullanılmaya başladıktan onca süre sonra kazı işlemleri yapılan duraklar,

Çamura inen merdivenler, en kısa iki durak arasında en yüksek hızı kim yapacak zihniyetinde şöförler,

Saymakla bitmez….

Metrobüs hiç mi işimize yaramıyor diye düşünenler için yarıyor tabi , eğer merdiven sıkıntısından kurtulup , daracık durakta ıslanarak binmeye çalıştığımız tıka basa dolu metrobüse binebilirsek bizi ineceğimiz durağa kadar en hızlı ve adrenalin dolu bir şekilde ulaştıran tek toplu taşıma aracı olduğunu bende biliyorum.

Geçen sabah yenibosna durağından metrobüse binebilmek için tam 28 dakika bekledim. Her gelen metrobüs tıkabasa dolu sanırım çift katlı sisteme geçmeliyiz . Neyse ki bir kaç dirsek darbesi , bel kıvraklığı , dikkat dağıtarak bindim. Başka duraklarda ki örnek vermek gerekirse şirinevler duraağında sabah saatlerinde sanırım süreyi tam bilmiyorum o yüzden sanırım diyorum 10 dakika da bir boş araç kalkıyor. Bir nebze olsa da hafifletiyor. Ama çekilen çile aynı çünkğ duraktan kalkmadan tıka basa dolan boş araç durağın sadece bir kısmını alabiliyor yarısı bile değil ve o araç bir sonraki durakta duruyor oradaki  insanların binmesi nerdeyse imkansız.. Nasıl bir çözüme gidilecek. İnsanları metrobüs kullanmak zorunda bıraktılar . Çile çekiyoruz.

Bir de anlatmadan edemeyeceğim , yeni metrobüsler de tekerlek üzerine oturup bağdaş kuran tipler , çağdaş kent ağalarına benziyorlar , Çok komik  olduklarını fark etmiyorlarmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir