Solu cansız bulmak istiyorum!

Microsoft’un 23 Ekim’de yayınladığı güvenlik bülteniyle duyurduğu zararlı yazılım, Windows işletim sistemlerinin sunucu servislerini etkileyerek düşük güvenlikli bilgisayar ağları, ve USB flaş belleklerle son derece ciddi bir hızla yayılmaya devam ediyor. Bu solucanın ilk belirtileri, bilgisayarınızın güvenlikle ilgili internet sitelerine girememesi ve ayrıca şifreli olarak bağlandığınız ağ noktalarında binlerce deneme yaparak saldırı korumasını etkinleştirmesi ve bu bölgelere kullanıcı adı ve şifrenizle girememenizi sağlaması.

F-Secure tarafından yayınlanan rapora göre, ilk olarak 2008 yılının Ekim ayında saptanan virüs, günümüzde 8,9 milyon bilgisayarı etkilemiş durumda. Yayınlanan raporda “hızla yayılmaya devam ettiği” belirtilen solucanın (Worm – bulaştığı sistemleri yeni sistemlere bulaşmak için kullanan zararlı uygulama ve dosya parçacıkları) güncel anti-virüs yazılımları veya Microsoft’un yayınladığı MS08-067 yamasının sisteme yüklenerek engellenmesi mümkün.

Microsoft’un yayınladığı güvenlik yamasıyla ev kullanıcılarının zamanında korunmasına olanak sağladığını belirten anti-virüs yazılım geliştirici firması Sophos’un teknoloji danışmanlarından Graham Culley, güvenlik yamasını görmezden gelen firmaların tehlikeyi arttırdığını ifade ediyor. Culley, solucanın 12345, QWERTY gibi çözülmesi kolay şifreler kullanan çalışanların bulunduğu ağlarda, virüsün şifreleri daha kolay kırarak daha hızlı yayıldığını ifade ediyor.

USB bellekler ile de kolaylıkla yayılabilen solucanın bu teknikle yayılırken kurbanın bilgisayarında Microsoft’un son yamalarının da bulunmasının yeterli olamayabileceğini belirten Culley, bu tip bulaşmayı önlemenin tek yolunun güncel bir anti-virüs yazılımı kullanmak olduğunu belirtiyor.

Solucan ftp://ftp.f-secure.com/anti-virus/tools/beta/f-downadup.zip adresindeki yayınlanan bir araç ile temizlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir